Wpisy oznaczone tagiem powód

Potrzeba deszczu

Potrzeba deszczu Świat jest piękny i tak naprawdę nie trzeba wiele wysiłku, żeby to piękno zauważyć, wystarczy po postu trochę się postarać i przestać narzekać na to, co nas otacza. Człowiek bowiem zwykle woli narzekać, zresztą narzekanie nie wiadomo dlaczego przychodzi mu znacznie łatwiej niż cieszenie się tym co widzi. Cieszyć się człowiek powinien, bowiem świat i jego piękność stworzona została nie bez powodu, a to, że na nim istniejemy powinniśmy wykorzystywać najbardziej jak to tylko jest możliwe. Różnorodność jaką da się zaobserwować w przyrodzie jest naprawdę zniewalająca, a wszystko to możliwe jest dzięki wielu czynnikom, jakie działają ja znajdujące się na ziemi rośliny i zwierzęta. Wszystko jest ze sobą jakoś powiązane, teorie mówią, że nic nie istnieje bez przyczyny, a życie zwierząt jest możliwe często dzięki innym zwierzętom, dzięki roślinom, których życie znowu zależne jest od wielu czynników klimatycznych czy też przyrodniczych. Różnorodność w świecie roślin i zwierząt jest ogromna i nawet my jesteśmy z tym światem ściśle połączeni i od siebie zależni. Deszcz to zjawisko, które niekoniecznie podoba się ludziom, bowiem często zaskakuje ich w dziwnych sytuacjach, gdy nie są na to przygotowani albo gdy gdzieś wychodzą, są pięknie ubrani i nagle wszystko to zostaje zmoczone przez deszcz. Pogoda potrafi naprawdę zaskakiwać, a nie sposób jest jej w stu procentach przewidzieć. Jednak potrzeba deszczu jest ogromna, bez tego przecież deszcz by nie padał. Zdarza się oczywiście, że pogoda nie jest zbyt korzystna a deszcz zamiast powodować same korzyści, to powoduje tylko i wyłącznie same negatywne konsekwencje, chociażby sprawia, że rośliny znajdują się zbyt dużo czasu wilgotnym miejscu i nie mogą wzrastać tak jak powinny, ale mimo wszystko, w końcu przyroda wyrównuje wszystko i nie trzeba się martwić o to, że stała się jakaś tragedia. Człowiek jednak jak zwykle potrafi narzekać na wszystko, gdy jest deszcz narzeka,że jest, gdy go nie ma, narzeka, że mógłby zacząć padać deszcz. Tak czy inaczej, deszcz jest potrzebny a pogoda zmienia się czasami jak w kalejdoskopie, ale nie dzieje się to bez powodu.

Akcja Caritasu

Akcja Caritasu 12 lipca 2009 w Polsce została podjęta akcja „Powódź – południe”. Arcybiskup Józef Michalik podjął decyzję o przyjęciu wniosku Caritasu. Wolontariusze zbierają na pomoc dla poszkodowanych w powodzi. Chcą pomóc, a Polacy im to ułatwiają. Po każdej mszy w całej Polsce, zbierane są pieniądze na pomoc. Ministranci stoją z puszkami i czekają na datki. Przez Caritas Polacy już przekazali dla powodzian 900 tysięcy złotych. Ci, którzy chcą pomóc, mogą to zrobić poprzez wrzucenie datku do takiej puszki lub wysłanie pieniędzy na konto Caritasu. Ludzie w całej Polsce próbują pomoc i to jest bardzo miłe dla powodzian, którzy wszystko stracili. To nie rząd najwięcej pomoże. To Polacy, którzy chcą pomóc rodakom i to właśnie robią. Wysyłają symboliczne SMS-y, które również zbierają pieniądze dla poszkodowanych. W takich sytuacjach Polacy pokazują, że można na nich liczyć i, że zawsze pomogą w trudnym wydarzeniu. Są bardzo solidarni, z czego mogą być bardzo dumni. I inni powodzianie mogą być wdzięczni swoim rodakom. Domy, które nawiedziła powódź muszą odbyć remont, bo nie nadają się do mieszkania. Trzeba od nowa murować, bo wszystko jest nawilżone, co w przyszłości może skutkować zgnilizną. Trzeba odrywać tynki. Na nowo malować, bo na ścanach, woda zostawiła po sobie ślad. Wsystko było do wymiany. Podłoga również. Zgnije jeśli jej się nie wymieni. Koszty takiego remontu są ogromne. Ale trzeba to zrobić, bo inaczej gdzie ludzie poszkodowani będą mieszkać. Wynajęte przez rząd klitki są dobre, ale tylko na okres przejściowy, nie da się tam zamieszkać na dłużej. Zresztą nikt na to nie pozwoli. Wynajęte mieszkanie jest tylko na kilka miesięcy. Jest to Duzy koszt dla skarbu państwa, a szczególnie ucierpią na tym politycy, bo mogą już nie kupić sobie nowego mercedesa w miesiącu powodzi. Domy, w których była woda wylana z koryt rzecznych, zmyła dosłownie wszystko. Meble pływały po wodzie, która unosiła się w całych pomieszczeniach. To straszne jak bardzo woda może zniszczyć pracę człowieka i jak bardzo może nadwyrężyć budżet domostw.

Mgła

Mgła Ziemię otacza gruba warstwa powietrza zwana atmosferą. Powietrze składa się z kilku gazów, jest zimne, wilgotne i suche. Zmiany w powietrzu najbliżej ziemi, nazywamy pogodą. Atmosfera sięga aż 800 km nad ziemią. Naukowcy podzielili ją na pięć warstw, które składają się z różnych gazów, takich jak tlen i azot. Pogodę zawdzięczamy słońcu, wiatrom, wodzie i temperaturze. Promienie słoneczne ogrzewają nas. Chmury chłodzą powietrze. Wiatr przesuwa je po niebie, a deszcz pomaga rosnąć rośliną. Pogoda wpływa na nasze codzienne życie, dlatego ważna jest praca meteorologów, którzy potrafią przewidzieć, jaka będzie aura w dniach kolejnych. Stacje meteorologiczne na lądzie i morzu, samoloty i satelity w kosmosie, gromadzą informacje o pogodzie. Pomagają one przygotować prognozę pogody. Zjawiska pogodowe mogą wytwarzać energię, która nie powoduje zanieczyszczeń. Ciepło promieni słonecznych może ogrzewać dom i nieść ludziom przyjemne odczucie. Siła wiatru napędza turbiny, które pompują wodę. Bez tego nie moglibyśmy używać energii, lecz jedynie ropę naftową, gaz i węgiel. Mgła to chmura, która tworzy się na ziemi. Wygląda jak dym, choć w rzeczywistości to maleńkie kropelki wody zawieszone w powietrzu. Ze względu na bardzo ograniczoną widoczność, wiele czynności wykonywanych w gęstej mgle, może być trudne. Niebezpieczna jest zwłaszcza jazda samochodem. Gdy na ziemi zalega mgła, nie startują ani nie lądują samoloty, a większość pojazdów musi poruszać się bardzo powoli. Gęsta mgła, zmieszana ze spalinami samochodowymi i dymem fabrycznym nosi nazwę „smogu”. W dużych miastach tworzy się on bardzo często i może być niebezpieczny dla zdrowia i zycia ludzi. Wiele krajów stara się zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, które prowadzi do powstawania smogu. Często po chłodnej nocy rankiem tworzy się mgła. Gdy słońce ogrzeje powietrze, mgła zniknie. Powietrze jest wypełnione parą wodną. Kiedy ciepłe powietrze się ochładza, para wodna tworzy chmurę maleńkich kropel. Jeśli dzieje się to nad ziemią powstaje mgła. Tworzą się one często nad zimnymi morzami, rzekami i jeziorami.