Wpisy z kategorii Katastrofy

Powodzianie

Powodzianie Ludzi zawsze myślą, że ich tragedia ominie. Dlatego też, często to co tragiczne może przynieść skutki tego myślenia. Ludzie słysząc o katastrofach, wypadkach, zaczadzeniach, myślą, że ich to nigdy nie dotknie, że to niemożliwe, że oni na pewno nie doświadczą na swojej skórze co to znaczy tragedia. Ludzie przez swoją bezmyślność mogą stracić dobytek lub nawet życie. Kiedy są ostrzeżenia przed powodziowe ludzie nic sobie z tego nie robią, choć często można by było zapobiec tragedii i uniknąć zniszczeń. Jeśli potencjalne ofiary wzięłyby sobie do serca ostrzeżenia nic by się nie stało, najwyżej zalałoby podwórko, ale ustawiając worki z piaskiem przed wejściem do domu, woda nie przedostałaby się do lokum, a ludzie nie straciliby swojego majątku. Powodzianie to bardzo poszkodowane osoby, ltóre nic nie mogą poradzić na swoją bezsilność. Jeśli czegoś nie zrobi się przed ostrzeżeniem, to potem może być już za poźno. Często słyszymy narzekania powodzian, ale czy gdyby zabezpieczyli się, doszloby do tego? Powodzie są obecne w Polsce, może nie za często, ale jak już taka powódź się u nas pojawi to niszczy wszystko co się da. Powódź nie patrzy, nie myśli, bo to przecież tylko woda. Aludzie mogą myśleć i widzą co się dzieje. Przecież można się zabezpieczać. A jednak ludzie są próżni i często czekają na los i szczęście. Uważają, że jeśli powódź ma ich nawiedzić, to zawsze to zrobi, bez względu na zabezpieczenia. Powódź, która dotarła do Polski w 1997 roku zniszczyła dużo gospodarstw i domostw. Można powiedzieć, że miliony ludzi zostało poszkodowanych. Woda nawiedziła domostwa, które były blisko rzek. Koryta rzek były za małe, by pomieścić tak dużo wody. Woda wylewała się i zalewała podwórka, domy i ulice. Mosty były zerwane, a woda przelewała się przez jeszcze całe mosty, które wkrótce miały również się przelamać. Ludzie mieszkający za rzekami byli odcięci od świata, zwłaszcza na wsiach, gdzie życie za rzeką było odizolowane. W 2009 roku woda nie nawiedziła Polakow aż tak bardzo, choć straty są ogromne. Ludzie na zawsze stracili to, na co tak ciężko pracowali przez całe życie.

Masowa wycinka lasów

Masowa wycinka lasów To się musi skończyć, ponieważ jak tak dalej pójdzie to zwierzęta stracą swoje ekosystemy i oczywiście domy, a jak zostaną bez środowiska, w którym żyją, czyli się odżywiają i rozmnażają to nie pozostanie im nic innego jak umrzeć. Oczywiście zwierzęta to mniejszy problem, ponieważ jeżeli znikną lasy to ludzie również znikną, ponieważ jak to się mów lasy to zielone płuca naszej planety. Dzięki procesom życiowym drzew i roślin jest wytwarzane powietrze, czyli tlen, który jest niezbędny ludziom do oddychania, a jak zabraknie nam powietrza to niemalże natychmiast się udusimy i umrzemy, a śmierć przez uduszenie nie należy do najprzyjemniejszych, czyli powinniby się mocno zastanowić nad bezmyślnym wykorzystywanie produktów, które pochodzą z przetwarzanie drewna. Czasami myślę gdybyśmy my jako konsumenci zrezygnowali z wykorzystywanie niektórych przedmiotów i to na dużą skalę, to oczywiście popyt na drzewo by się skończył i dzięki temu ograniczylibyśmy wycinkę lasów, co pomoże nam przetrwać i uratować naszą planetę. Oczywista sprawa to nic innego jak to, że im mniej samochodów będzie się poruszało po świecie tym mniej zanieczyszczeń będzie się z nich wydobywało do środowiska. Czasami możemy oczywiście spotkać samochody, które noszą miano ekologicznych, ponieważ wyposażono je w silniki hybrydowe, czyli po części wykorzystujące jakieś źródła ekologiczne, na przykład światło słoneczne, czy na przykład energię elektryczna, ale jednak jeszcze na chwilę obecną nie jest to tak wielki procent samochodów, że można by było zauważyć wielki wzrost czystości w środowisku. Czasami możemy jednak nasze samochody bardziej zrobić przyjaznymi środowisku. Oczywiście podstawą jest zabezpieczenie na przykład silnika przed wszelkimi wydobywającymi się z niego olejami czy substancjami szkodliwymi. Innym może być doprowadzenie go do stanu wysokiej sprawności, a dzięki temu możemy uzyskać nic innego jak to, że będzie się z niego wydobywało coraz mniej spalin, co pomorze naturze. Czasami nawet można założyć filtr na wydech, co również zmniejszy zanieczyszczenia.

Powodzie

Powodzie Województwo dolnośląskie jest najbardziej poszkodowane. Straty liczone w milionach. Ludzie stracili cały swój dobytek. To wielka tragedia, szczególnie dla gospodarstw, które żyły z hodowli zwierząt i uprawy roślin jadalnych. Woda zalała pola, na których znajdował się dobytek wielu dolnośląskich gospodarzy. Kury, krowy i inne zwierzęta zostały zatopione. Domy zostały zalane często aż do poziomu sufitu. Jednym słowem woda wyczyściła całe domostwa i gospodarstwa. Ludzie z pobliskich miast i wiosek modlili się o bożą łaskę, by powódź ominęła ich rodziny. Woda wylewała się z rzek. Wodospad w Międzygórzu wylewał wodę, która zalewała wszystko po drodze. Również dość duże miasto na dolnośląskim zostało zalane. W Kłodzku mimo prób zatrzymania wody, spełzło to na niczym. Straty są ogromne, wiele mostów na wsiach zostało zerwanych, utrudniając wyjazd z miejscowości lub domostwa. Ludzie byli zatrzymani przez wodę. Próbowali się skryć gdzie tylko mogli, na strychach lub po prostu uciekali, zabierając ze sobą najwięcej jak tylko się da. Jak się okazało, Polacy to bardzo dobrzy ludzie i potrafią pomóc najbardziej potrzebującym. Po sytuacji jaka zaszła w 2009 roku w Polsce, rodacy chcą i są w stanie pomóc tym, którzy ucierpieli i stracili wszystko co mieli. Polacy przekazują na różne akcje, które zajmują się pomocą, pieniądze, które mogą pomóc. Nie są to wielkie pieniądze, ale nawet kilka złotych od kilkuset tysięcy może dać wymaganą sumę. Jak wiadomo nie da się tego wynagrodzić poszkodowanym, na pewno nie w całości, bo wielu straciło bardzo dużo, a jak orzekl rząd polski, mogą zostać wypłacone kwoty do 6000 tysięcy złotych. Tak więc nie jest to dużo, w szczególności, że trzeba gdzieś mieszkać, mieć na przysłowiowy chleb. Rząd polski ogłosił również, że na razie da mieszkania zastępcze. Nie są to jednak prawdziwe warunki jakie należą się tym, którzy zostali tak dotkliwie skrzywdzeni przez wodę. Polacy próbują pomóc jak tylko mogą, ale na pewno nie zostaną zwrócone koszta, które odpłynęły wraz z wodą. Jednak Polacy robią co mogą i to oni pomagają, a nie rząd.

Niebezpieczeństwo pogody

Niebezpieczeństwo pogody Piękna pogoda to coś, co lubi każdy z nas. Oczywiście zdarzają się również tacy, którzy lubią deszcz i niezbyt przyjazną pogodę w postaci depresyjnych ciemnych dni i ciągle zwisającymi nad nami chmurami, które lada chwila mogą nas potraktować deszczem i piorunami. Jednak większość takich dni nielubi, ale niestety pogoda jest jaka jest i nie możemy zrobić nic aby jej zapobiec. Naukowcy oczywiście w tej kwestii by polemizowali, ale różnie to bywa. Tak czy inaczej zjawiska pogodowe znane jako zjawiska atmosferyczne mogą być dla nas zarówno pożyteczne, chociaż nie bezpośrednio, bowiem wpływają one po prostu na rosnące rośliny, ale mogą być również bardzo niebezpieczne. Otóż padający deszcz, czy burza z piorunami, albo śnieg i grad mogą być naprawdę niebezpieczne, dlatego należy wiedzieć jak powinniśmy się w takich sytuacjach zachowywać. Wiele wypadków i nieszczęśliwych tragedii spowodowanych jest po prostu przez naszą niewiedzę czy brak ostrożności. Wszędzie są jakieś zjawiska pogodowe, które charakteryzuje niebezpieczeństwo, ale najbardziej zagrażające z nich to tornado… Wiele jest różnych zjawisk pogodowych, które są charakterystyczne dla danego regionu, a przez to nie przywiązuje się do nich już większej wagi. Jednak kiedy pojawia się coś, co nie jest dla danego miejsca normalnością, budzi się w ludziach strach i panika, dlatego powinniśmy wiedzieć jak zachowywać się w każdej sytuacji. Jednym z takich zjawisk, które nie przechodzą przez cały świat, ale mogą tam wystąpić praktycznie nie wiadomo skąd, jest tornado. Choć tornado wiąże się z ogromną siłą, to niejednokrotnie małe wiry powietrza zauważa się również w miejscach gdzie ono nie występuje. Wystarczy wyobrazić sobie, że tornado jest wiele wiele razy silniejsze, niż taki mały wir. Czym jest właściwie takie tornado? Otóż wydaje się, że tornado to nic takiego bowiem to tylko wirująca kolumna powietrza, która łączy się zarówno z chmurą jak i z ziemią. Jednak problem tkwi w tym, że ta wirująca kolumna jest bardzo gwałtowna i potrafi wyrządzić niebagatelne szkody, czasami narażając nawet zdrowie i życia ludzi.